Acetylcysteinum Flegamina (tabletki musujące) – Skład leku, przeznaczenie
Acetylcysteinum Flegamina to lek dostępny w postaci tabletek musujących, który zawiera acetylocysteine jako substancję czynną. Lek ten jest stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, głównie w celu rozrzedzenia i usunięcia gęstej wydzieliny z dróg oddechowych.
Skład leku
Każda tabletka musująca Acetylcysteinum Flegamina zawiera 200 mg acetylocysteiny. W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, takie jak: kwas cytrynowy, wodorowęglan sodu, kwas winowy, aspartam, aromat pomarańczowy, sodu cytrynian, sodu benzoesan, sodu sacharynian, makrogol 6000.
Działanie leku
Acetylocysteina jest mukolitykiem, czyli substancją rozrzedzającą śluz. Działa poprzez rozrywanie wiązań disulfidowych w mukopolisachcharidach, które tworzą gęstą wydzielinę w drogach oddechowych. W efekcie śluz staje się rzadszy i łatwiejszy do usunięcia z organizmu.
Przeznaczenie leku
Acetylcysteinum Flegamina jest stosowany w leczeniu:
- ostrych i przewlekłych chorób zapalnych dróg oddechowych, takich jak ostre zapalenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc,
- mucoviscidozy,
- innych chorób, w których występuje nadmierne gromadzenie się gęstej wydzieliny w drogach oddechowych.
Dawkowanie i sposób stosowania
Dawkowanie leku Acetylcysteinum Flegamina zależy od wieku pacjenta, rodzaju i nasilenia choroby oraz indywidualnej reakcji na lek. Zazwyczaj stosuje się 1-2 tabletki musujące 2-3 razy dziennie. Tabletki należy rozpuścić w szklance wody i wypić. Lek należy stosować po posiłku.
Przeciwwskazania
Acetylcysteinum Flegamina nie może być stosowany u osób z:
- nadwrażliwością na acetylocysteine lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
- krwawieniem z przewodu pokarmowego,
- niewydolnością wątroby,
- astmą oskrzelową.
Działania niepożądane
Acetylcysteinum Flegamina może powodować działania niepożądane, takie jak:
- nudności, wymioty,
- ból brzucha,
- biegunka,
- reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna, świąd, pokrzywka,
- zaburzenia oddychania.
Interakcje z innymi lekami
Acetylcysteinum Flegamina może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem stosowania leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym lekach bez recepty.
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie Acetylcysteinum Flegamina w ciąży i podczas karmienia piersią jest możliwe tylko po konsultacji z lekarzem. Lekarz oceni korzyści dla matki i ryzyko dla płodu lub dziecka.
Uwagi
Pamiętaj, że powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.