Budiair (aerozol inhalacyjny, roztwór) – Skład leku, przeznaczenie

Budiair (aerozol inhalacyjny, roztwór) – Skład leku, przeznaczenie

Budiair to lek dostępny w postaci aerozolu inhalacyjnego, zawierający budesonid – glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym. Lek ten jest stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat.

Skład leku

Budiair zawiera budesonid w postaci roztworu do inhalacji. Każda dawka zawiera 200 mikrogramów budesonidu. Lek zawiera również następujące substancje pomocnicze:

  • N-propanol
  • Woda oczyszczona
  • Gaz nośny (HFA 134a)

Działanie leku

Budesonid, substancja czynna Budiairu, działa przeciwzapalnie w drogach oddechowych. Po inhalacji budesonid dociera do płuc, gdzie zmniejsza obrzęk i stan zapalny błony śluzowej oskrzeli. W efekcie ułatwia oddychanie i zmniejsza częstotliwość występowania objawów astmy, takich jak duszność, świszczący oddech i kaszel.

Przeznaczenie leku

Budiair jest stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat. Lek ten może być stosowany zarówno w leczeniu przewlekłym, jak i w leczeniu ostrych napadów astmy.

Dawkowanie i sposób stosowania

Dawkowanie Budiairu ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od wieku, ciężkości choroby i indywidualnej odpowiedzi na leczenie. Zazwyczaj zaleca się stosowanie 1-2 inhalacji dwa razy dziennie.

Aby prawidłowo zastosować Budiair, należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Należy pamiętać, że lek należy stosować regularnie, nawet jeśli objawy astmy ustąpią.

Przeciwwskazania

Budiair nie może być stosowany u osób uczulonych na budesonid lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową.

Działania niepożądane

Podobnie jak wszystkie leki, Budiair może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Ból głowy
  • Grzybica jamy ustnej
  • Suchość w jamie ustnej
  • Kaszel
  • Chrypka

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak:

  • Reakcje alergiczne
  • Zaburzenia rytmu serca
  • Zwiększenie ciśnienia krwi
  • Zaburzenia psychiczne

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem.

Interakcje z innymi lekami

Budiair może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem stosowania leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach dostępnych bez recepty, ziołach i suplementach diety.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie Budiairu w ciąży i podczas karmienia piersią jest możliwe tylko po konsultacji z lekarzem. Lekarz oceni korzyści dla matki i ryzyko dla płodu lub dziecka karmionego piersią.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

Budiair nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Przechowywanie

Budiair należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Uwagi

Pamiętaj, że powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top