Cardilopin (tabletki) – Skład leku, przeznaczenie
Cardilopin to lek dostępny w postaci tabletek, który jest stosowany w leczeniu chorób serca. Zawiera substancję czynną – klopidogrel, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami P2Y12. Lek ten działa poprzez blokowanie agregacji płytek krwi, co zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych.
Skład leku
Cardilopin zawiera klopidogrel w postaci siarczanu. Każda tabletka zawiera 75 mg klopidogrelu. Lek zawiera również substancje pomocnicze, takie jak laktoza, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172) i żelaza tlenek żółty (E172).
Przeznaczenie leku
Cardilopin jest stosowany w leczeniu:
- ostrego zespołu wieńcowego (zespół niestabilnej klatki piersiowej i zawał mięśnia sercowego) u pacjentów, którzy przeszli przez przezskórną interwencję wieńcową (PCI), w tym angioplastykę wieńcową z wszczepieniem stentu
- ostrego udaru niedokrwiennego
- choroby niedokrwiennej serca (CHD) u pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego, udar mózgu lub śmierć z przyczyn sercowo-naczyniowych
Działanie leku
Klopidogrel, substancja czynna w Cardilopinie, jest inhibitorem P2Y12. Oznacza to, że blokuje działanie receptora P2Y12 na płytkach krwi. Receptor P2Y12 odgrywa kluczową rolę w agregacji płytek krwi, czyli procesie, który prowadzi do tworzenia się skrzepów krwi. Blokując ten receptor, klopidogrel zapobiega agregacji płytek krwi i zmniejsza ryzyko tworzenia się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych.
Dawkowanie i sposób stosowania
Dawkowanie Cardilopinu zależy od wskazań do leczenia i stanu pacjenta. Lekarz ustala indywidualne dawkowanie i sposób stosowania leku. Zazwyczaj Cardilopin stosuje się w dawce 75 mg raz dziennie. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie należy ich żuć ani kruszyć.
Przeciwwskazania
Cardilopin jest przeciwwskazany u pacjentów z:
- nadwrażliwością na klopidogrel lub którykolwiek z pozostałych składników leku
- ciężką niewydolnością wątroby
- aktywnym krwawieniem
- chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy
- niedokrwistością
- niewydolnością nerek
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Cardilopin może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. Najczęstsze działania niepożądane to:
- krwawienie
- ból głowy
- zawroty głowy
- nudności
- wymioty
- biegunka
- ból brzucha
- wysypka skórna
- świąd
- zmęczenie
W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważne działania niepożądane, takie jak:
- krwawienie do mózgu
- zawał mięśnia sercowego
- udar mózgu
- niewydolność nerek
- reakcje alergiczne
Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, należy skontaktować się z lekarzem.
Interakcje z innymi lekami
Cardilopin może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym lekach bez recepty, suplementach diety i ziołach. Szczególnie ważne jest, aby poinformować lekarza o przyjmowaniu:
- leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryna)
- leków przeciwbólowych (np. ibuprofen, naproksen)
- leków przeciwdepresyjnych (np. fluoksetyna, sertralina)
- leków przeciwgrzybiczych (np. ketokonazol)
- leków przeciwzakrzepowych (np. heparyna)
Ciąża i karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania Cardilopinu w ciąży i podczas karmienia piersią. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, przed zastosowaniem Cardilopinu skonsultuj się z lekarzem.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Cardilopin może powodować zawroty głowy, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przechowywanie
Cardilopin należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, niedostępnym dla dzieci.
Uwagi
Pamiętaj, że powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.