Esceven (żel) – Skład leku, przeznaczenie

Esceven (żel) – Skład leku, przeznaczenie

Esceven to lek dostępny w postaci żelu, który jest stosowany w leczeniu trądziku pospolitego. Zawiera on substancję czynną – adapalen, który należy do grupy retinoidów. Adapalen działa przeciwzapalnie i keratolitycznie, co oznacza, że ​​zmniejsza stan zapalny i pomaga usunąć martwe komórki skóry, które mogą zatykać pory i prowadzić do powstawania trądziku.

Skład leku

Esceven (żel) zawiera adapalen w stężeniu 0,1%. W skład żelu wchodzą również substancje pomocnicze, takie jak: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, karbomer, hydroksypropyloceluloza, disodu edetynian, kwas cytrynowy, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona i aromat pomarańczowy.

Przeznaczenie leku

Esceven (żel) jest przeznaczony do leczenia trądziku pospolitego u osób w wieku od 12 lat. Lek stosuje się miejscowo na skórę twarzy, szyi, pleców i klatki piersiowej. Esceven (żel) pomaga zmniejszyć liczbę i nasilenie zmian trądzikowych, takich jak zaskórniki, grudki i ropnie.

Sposób stosowania

Esceven (żel) należy stosować raz dziennie, wieczorem, na oczyszczoną i osuszoną skórę. Należy delikatnie wmasować żel w skórę, unikając kontaktu z oczami, ustami i błonami śluzowymi. Po zastosowaniu żelu należy dokładnie umyć ręce.

Działania niepożądane

Podobnie jak wszystkie leki, Esceven (żel) może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. Najczęstsze działania niepożądane to: zaczerwienienie, suchość, łuszczenie i pieczenie skóry. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd i obrzęk.

Przeciwwskazania

Esceven (żel) jest przeciwwskazany u osób uczulonych na adapalen lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować Esceven (żel) u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Interakcje z innymi lekami

Esceven (żel) może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem stosowania leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym lekach bez recepty, suplementach diety i ziołach.

Uwagi

Pamiętaj, że powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top