Fluxazol (kapsułki twarde) – Skład leku, przeznaczenie
Fluxazol to lek dostępny w postaci twardych kapsułek, zawierający substancję czynną flukonazol. Jest to lek przeciwgrzybiczy, który działa poprzez hamowanie syntezy ergosterolu, składnika błony komórkowej grzybów. Flukonazol jest skuteczny w leczeniu szerokiej gamy zakażeń grzybiczych, zarówno powierzchownych, jak i głębokich.
Skład leku
Każda kapsułka Fluxazolu zawiera 50 mg, 100 mg lub 150 mg flukonazolu. Lek zawiera również substancje pomocnicze, takie jak laktoza, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, żelatyna, tytanu dwutlenek, żelaza tlenek żółty i czarny.
Przeznaczenie leku
Fluxazol jest stosowany w leczeniu następujących zakażeń grzybiczych:
- Zakażenia grzybicze skóry, takie jak łupież pstry, grzybica stóp, grzybica paznokci i grzybica pachwinowa.
- Zakażenia grzybicze błon śluzowych, takie jak kandydoza jamy ustnej, kandydoza pochwy i kandydoza przełyku.
- Zakażenia grzybicze układowe, takie jak kryptokokowe zapalenie opon mózgowych i kandydoza inwazyjna.
- Profilaktyka zakażeń grzybiczych u pacjentów z osłabioną odpornością, np. po przeszczepie szpiku kostnego lub u pacjentów z HIV.
Działanie leku
Flukonazol jest lekiem przeciwgrzybiczym z grupy triazoli. Działa poprzez hamowanie syntezy ergosterolu, składnika błony komórkowej grzybów. Ergosterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania błony komórkowej grzybów. Hamowanie jego syntezy prowadzi do uszkodzenia błony komórkowej i śmierci grzybów.
Dawkowanie i sposób stosowania
Dawkowanie i sposób stosowania Fluxazolu zależy od rodzaju zakażenia, wieku i stanu zdrowia pacjenta. Lek należy przyjmować doustnie, z niewielką ilością wody. Kapsułki można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Dawkowanie i czas trwania leczenia ustala lekarz.
Przeciwwskazania
Fluxazol jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na flukonazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane Fluxazolu to:
- Ból głowy
- Nudności
- Wymioty
- Ból brzucha
- Biegunka
- Wysypka skórna
- Świąd
W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważne działania niepożądane, takie jak:
- Zaburzenia wątroby
- Zaburzenia nerek
- Reakcje alergiczne
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem.
Interakcje z innymi lekami
Fluxazol może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym lekach bez recepty, ziołach i suplementach diety.
Przechowywanie
Fluxazol należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, niedostępnym dla dzieci.
Uwagi
Pamiętaj, że powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.