Opdualag (koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji) – Skład leku, przeznaczenie
Opdualag to lek stosowany w leczeniu ostrej białaczki szpikowej (AML) u dorosłych. Jest to koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, zawierający substancję czynną – **mitoksantron**. Lek ten działa poprzez hamowanie wzrostu komórek nowotworowych, w tym komórek białaczkowych.
Skład leku
Opdualag zawiera mitoksantron w postaci chlorowodorku. Każda fiolka zawiera 2 mg mitoksantronu. Lek dostępny jest w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji, który należy rozcieńczyć przed podaniem.
Przeznaczenie leku
Opdualag jest stosowany w leczeniu ostrej białaczki szpikowej (AML) u dorosłych. Lek ten może być stosowany w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi.
Działanie leku
Mitoxantron, substancja czynna Opdualagu, jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy antracyklin. Działa poprzez hamowanie wzrostu komórek nowotworowych, w tym komórek białaczkowych. Mitoxantron działa poprzez:
- Hamowanie syntezy DNA
- Uszkodzenie DNA
- Indukcję apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórki)
Dawkowanie i sposób podawania
Dawkowanie i sposób podawania Opdualagu ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od jego stanu zdrowia, wieku i innych czynników. Lek podaje się dożylnie w postaci infuzji. Czas trwania infuzji wynosi zwykle 30-60 minut.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Opdualag może powodować działania niepożądane. Najczęstsze działania niepożądane to:
- Nudności i wymioty
- Znieczulenie
- Zmniejszenie liczby białych krwinek
- Zmniejszenie liczby płytek krwi
- Zaburzenia czynności wątroby
- Zaburzenia czynności serca
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania
Opdualag nie może być stosowany u pacjentów z:
- Nadwrażliwością na mitoksantron lub którykolwiek z pozostałych składników leku
- Ciężką niewydolnością wątroby
- Ciężką niewydolnością serca
- Ciążą i karmieniem piersią
Interakcje z innymi lekami
Opdualag może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym lekach bez recepty, ziołach i suplementach diety.
Uwagi
Pamiętaj, że powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.