Ovulan (tabletki powlekane) – Skład leku, przeznaczenie
Ovulan to lek hormonalny, który zawiera syntetyczne hormony żeńskie: etynyloestradiol i desogestrel. Jest dostępny w postaci tabletek powlekanych, które są stosowane w celu zapobiegania ciąży. Ovulan należy do grupy leków nazywanych doustnymi środkami antykoncepcyjnymi (OC).
Skład leku Ovulan
Każda tabletka powlekana Ovulan zawiera:
- Etynyloestradiol 0,03 mg
- Desogestrel 0,15 mg
Dodatkowe składniki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K30, magnezu stearynian, hypromeloza, makrogol 6000, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172).
Działanie leku Ovulan
Ovulan działa poprzez hamowanie owulacji, czyli uwalniania komórki jajowej z jajnika. Lek ten również zagęszcza śluz szyjkowy, utrudniając plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Ponadto Ovulan wpływa na błonę śluzową macicy, czyniąc ją mniej podatną na zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja.
Przeznaczenie leku Ovulan
Ovulan jest przeznaczony do zapobiegania ciąży. Lek ten jest skuteczny, jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Ovulan może być również stosowany w leczeniu niektórych schorzeń ginekologicznych, takich jak:
- Bolesne miesiączki
- Nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe
- Endometrioza
- Torbiele jajników
Należy jednak pamiętać, że Ovulan nie jest przeznaczony do leczenia wszystkich schorzeń ginekologicznych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
Stosowanie leku Ovulan
Ovulan należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Tabletki należy przyjmować codziennie o tej samej porze, najlepiej wieczorem. W przypadku pominięcia tabletki należy jak najszybciej ją przyjąć, a następnie kontynuować stosowanie leku zgodnie z zaleceniami.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania do stosowania leku Ovulan
Ovulan nie może być stosowany przez kobiety, które:
- Są w ciąży lub karmią piersią
- Mają zakrzepicę żył głębokich lub zatorowość płucną
- Mają udar mózgu lub zawał serca
- Mają wysokie ciśnienie krwi
- Mają cukrzycę
- Mają choroby wątroby
- Mają raka piersi lub raka macicy
- Są uczulone na którykolwiek ze składników leku
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
Skutki uboczne leku Ovulan
Podobnie jak wszystkie leki, Ovulan może powodować skutki uboczne, chociaż nie u każdego one wystąpią. Najczęstsze skutki uboczne to:
- Ból głowy
- Nudności
- Zmiany nastroju
- Ból piersi
- Zmiany wagi
W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, takie jak zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, udar mózgu lub zawał serca. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Interakcje z innymi lekami
Ovulan może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach bez recepty, ziołach i suplementach diety.
Uwagi
Pamiętaj, że powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.