Quecor (tabletki) – Skład leku, przeznaczenie
Quecor to lek dostępny w postaci tabletek, który jest stosowany w leczeniu hipercholesterolemii, czyli podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Lek ten zawiera substancję czynną – fenofibrat, który należy do grupy leków zwanych fibratami. Fibraty działają poprzez obniżenie poziomu cholesterolu LDL (złego) i trójglicerydów we krwi, a także zwiększenie poziomu cholesterolu HDL (dobrego).
Skład leku Quecor
Każda tabletka Quecoru zawiera 200 mg fenofibratu. Lek zawiera również substancje pomocnicze, takie jak: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, talk, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172).
Przeznaczenie leku Quecor
Quecor jest stosowany w leczeniu hipercholesterolemii, czyli podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Lek ten jest stosowany u pacjentów, u których dieta i ćwiczenia fizyczne nie przyniosły wystarczającego obniżenia poziomu cholesterolu. Quecor może być również stosowany w leczeniu hipertrójglicerydemii, czyli podwyższonego poziomu trójglicerydów we krwi.
Działanie leku Quecor
Fenofibrat, substancja czynna leku Quecor, działa poprzez obniżenie poziomu cholesterolu LDL (złego) i trójglicerydów we krwi, a także zwiększenie poziomu cholesterolu HDL (dobrego). Fenofibrat działa poprzez aktywację receptorów alfa, które znajdują się w wątrobie. Aktywacja tych receptorów prowadzi do zwiększenia produkcji lipoprotein lipazy, enzymu, który rozkłada trójglicerydy. Fenofibrat również zmniejsza produkcję cholesterolu LDL w wątrobie.
Dawkowanie i sposób stosowania leku Quecor
Dawkowanie leku Quecor ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka (200 mg fenofibratu) raz dziennie. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Lek Quecor można przyjmować niezależnie od posiłków.
Przeciwwskazania do stosowania leku Quecor
Lek Quecor jest przeciwwskazany u pacjentów z:
- nadwrażliwością na fenofibrat lub którykolwiek z pozostałych składników leku
- chorobą wątroby
- chorobą nerek
- kamicą żółciową
- ciążą i laktacją
Działania niepożądane leku Quecor
Jak każdy lek, Quecor może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Najczęstsze działania niepożądane to:
- bóle brzucha
- nudności
- wymioty
- biegunka
- zaparcia
- bóle głowy
- zawroty głowy
- zmęczenie
- wysypka skórna
- swędzenie
W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważne działania niepożądane, takie jak:
- zapalenie trzustki
- niewydolność wątroby
- niewydolność nerek
- anemia
- krwawienie z przewodu pokarmowego
- reakcje alergiczne
Interakcje z innymi lekami
Quecor może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym lekach bez recepty, suplementach diety i ziołach. W szczególności należy poinformować lekarza o przyjmowaniu:
- leków przeciwzakrzepowych
- leków przeciwcukrzycowych
- leków przeciwgrzybiczych
- leków immunosupresyjnych
- leków przeciwpadaczkowych
- leków przeciwnowotworowych
Przechowywanie leku Quecor
Lek Quecor należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, niedostępnym dla dzieci. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu.
Podsumowanie
Quecor to lek stosowany w leczeniu hipercholesterolemii i hipertrójglicerydemii. Lek ten zawiera substancję czynną – fenofibrat, który działa poprzez obniżenie poziomu cholesterolu LDL (złego) i trójglicerydów we krwi, a także zwiększenie poziomu cholesterolu HDL (dobrego). Quecor jest dostępny w postaci tabletek i jest stosowany doustnie. Dawkowanie leku ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Lek Quecor może powodować działania niepożądane, dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym lekach bez recepty, suplementach diety i ziołach. Lek Quecor należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, niedostępnym dla dzieci.
Uwagi
Pamiętaj, że powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.