Vermox (tabletki) – Skład leku, przeznaczenie

Vermox (tabletki) – Skład leku, przeznaczenie

Vermox to lek przeciwrobaczy, dostępny w postaci tabletek, który jest stosowany w leczeniu zakażeń pasożytniczych. Jego głównym składnikiem aktywnym jest mebendazol, który działa poprzez paraliżowanie i zabijanie pasożytów jelitowych.

Skład leku

Każda tabletka Vermox zawiera 100 mg mebendazolu. Lek zawiera również substancje pomocnicze, takie jak: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Przeznaczenie

Vermox jest stosowany w leczeniu następujących zakażeń pasożytniczych:

  • Zakażenia glistą ludzką (Ascaris lumbricoides)
  • Zakażenia owsikiem ludzkim (Enterobius vermicularis)
  • Zakażenia włosogłówką ludzką (Trichuris trichiura)
  • Zakażenia Ancylostoma caninum i Uncinaria stenocephala (u psów)
  • Zakażenia Toxocara canis i Toxocara cati (u psów i kotów)

Działanie leku

Mebendazol, substancja czynna Vermox, działa poprzez hamowanie tworzenia tubuliny, białka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania pasożytów. W rezultacie pasożyty są paraliżowane i giną. Lek jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego i osiąga maksymalne stężenie w osoczu po około 2-3 godzinach od podania.

Dawkowanie i sposób stosowania

Dawkowanie Vermox zależy od wieku i wagi pacjenta oraz rodzaju zakażenia. Lek należy przyjmować doustnie, z niewielką ilością płynu, najlepiej podczas posiłku. W przypadku zakażenia glistą ludzką, owsikiem ludzkim i włosogłówką ludzką, zalecana dawka dla dorosłych i dzieci powyżej 2 lat wynosi jedna tabletka (100 mg) jednorazowo. W przypadku zakażenia Ancylostoma caninum i Uncinaria stenocephala u psów, zalecana dawka wynosi 10 mg/kg masy ciała, podawana jednorazowo. W przypadku zakażenia Toxocara canis i Toxocara cati u psów i kotów, zalecana dawka wynosi 15 mg/kg masy ciała, podawana jednorazowo.

Przeciwwskazania

Vermox jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na mebendazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Działania niepożądane

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi Vermox są: bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, ból głowy, zawroty głowy. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna, świąd, obrzęk twarzy.

Interakcje z innymi lekami

Vermox może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak: cyklosporyna, ryfampicyna, fenytoina. W przypadku stosowania innych leków, należy skonsultować się z lekarzem.

Przechowywanie

Vermox należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, niedostępnym dla dzieci.

Uwagi

Pamiętaj, że powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top